יאניס אנטטוקומפו

יוסי
0 0
Read Time:7 Minute, 0 Second

אנחנו בתקופה הזויה ומשוגעת. מגיפה עולמית עוצרת את כל הספורט באשר הוא. לכן ניסיתי בזמן שיש לי לחשוב, האם יש סיפור כדורסל יותר פסיכי ממה שקורה עכשיו? אני חושב שמצאתי רמז קטן מדובר ב- יאניס אנטטוקומפו 🙂 .

 

המרגל שהחתים את הדרים הטים והעביר אותה לרוסייה-ינון בר שירה 

 

דמיינו לכם מצב בו המרגל מרדכי ואנונו משתחרר מהכלא , ומחתים את לברון,
קובי, גורדן, יאניס אנטטוקומפו ושאק כשהם בשיא הקריירה בקבוצה רוסית שהופכת להיות סוג של הדרים טים?

◄ אז האמת. שזה קרה, רק בכדורסל נשים 

יאניס אנטטוקומפו התחיל בין השנים 2002-2004. מכללת קונטיקט הפכה להיות קבוצת הנשים הטובה ביותר בתולדות כדורסל המכללות כשלאורך שלוש שנים הציגו כדורסל מדהים , שברו את רצף הנצחונות בכל הזמנים (כולל עונה מושלמת של 39-0)  ולקחו שלוש אליפויות מכללות ברציפות. שתי הכוכבות הבלתי מעורערות היו סו בירד, רכזת מהירה כברק, חכמה ומלהיבה, ודיאנה טוראסי, סקוררית מכוננת, אולי הטובה ביותר אי פעם, שהזכירה במשחקה את קובי בראיינט שהתלהב כל כך ממשחקה שכינה אותה “ווייט ממבה” .

◄ סרטון של יאניס אנטטוקומפו 

סרטון קצר על יאניס אנטטוקומפו השחקן הייוני שמשגע את העולם.

◄ זכייה בתואר הנכסף 

ב2002 בירד לקחה את הMVP של המכללות וב2003 ו2004 טוראסי זכתה בתואר הנכסף.

שתיהן נחשבו לעילוי ובגלל הצלחת המכללה והפופולריות הרבה של כדורסל המכללות היו כבר אז מפורסמות.

אך להפתעתן הרבה של בירד וטוראסי, המעבר לליגת הWNBA היה מאוד מאכזב.

הליגה שהייתה אז בנקודת שפל בפופולריות יכלה להרשות לעצמה משכורת ממוצעת של 45,000 דולר לעונה לכל שחקנית. “השרת הרוויח יותר מאיתנו” אמרה טוראסי.

אך מאחר וליגת הנשים שוחקה בארה”ב רק בקיץ (בזמן שליגת הNBA בפגרה) לשחקניות היה זמן ואפשרות לשחק באירופה במהלך העונה ולחזור לארה”ב לעונת הWNBA.

◄ פגישה גורלית בשנת 2005 על יאניס אנטטוקומפו

ב2005 נקבע פגישה לבירד וטוראסי במשרדים של אוליגרך ישראלי-רוסי ששמו שבתאי קלמנוביץ’, שהוא אחד הטיפוסים ההזויים והמפוקפקים שהיו אי פעם בספורט העולמי. הוא הגיע מרוסיה לישראל בשנות ה70, הצליח להשיג עבודה ב1977 , בתור העוזר של פלאטו שרון,  עבריין נמלט מהחוק הצרפתי שהפך בעזרת קשרים רבים לחבר כנסת בישראל. כך שבתאי הצליח להתחבר ולהיות קרוב מאוד וקשור מאוד לראש הממשלה דאז גולדה מאיר אך בו זמנית גם לראש האופוזיציה שכמה חודשים אחרי יהיה ראש הממשלה, מנחם בגין.

תוך כדי הוא ריגל לטובת  ה”ק.ג.ב”  ומסר מידע על ארגוני עלייה מברית המועצות, הק.ג.ב עזרו לו להשיג קשרים מפוקפקים עם שליטי אפריקה שבתמורת למכירת נשק שהגיע מישראל הפכו אותו לסוחר היהלומים המרכזי ביותר באזור.

◄ מידע שהגיע לשב”כ 

ב1987 הגיע מידע לשב”כ ששבתאי עוסק בריגול, הוא הורשע ושוחרר אחרי שש שנים בעיקר בגלל “מצב רפואי רעוע” (שכנע אסיר חולה לתת עבורו דגימת שתן שהייתה הראייה המרכזית לשחרורו) במהלך שהותו בכלא קיבל תנאים של בית מלון בזכות העבודה באפריקה שסידר לבנו של מפקד כלא השרון דאז , עמרם ועקנין.

אחרי ששוחרר חזר לארץ והפך לספונסר של אליצור רמלה בשנת 2000. אך לשבתאי היו תוכניות גדולות יותר, הוא רצה להקים קבוצת כדורסל שתשלוט באירופה ובעזרת קשריו הרבים בעסקי הנדל”ן ברוסיה, במאפייה הרוסית, באפריקה ובישראל, הוא רכש את קבוצת הכדורסל של ספרטק מוסקבה.

כשקבע את הפגישה עם שתי הכוכבות הוא ידע כבר שבירד לא הייתה מעוניינת בכלל. בירד שיחקה ברוסיה שנה לפני תמורת כ200,000 דולר לשנה, וסבלה מכל רגע. “אף אחד לא דיבר אנגלית, לא הבנתי מה המאמן רוצה, הייתי לבד במלון כל השנה ונשבעתי שאני בחיים לא חוזרת לרוסייה.” אך שבתאי הגיע עם הצעה שקשה לסרב לה, בירד וטוראסי ישחקו באותה הקבוצה תמורת שכר של כמעט מיליון דולר לשנה , יותר מפי 20 ממה שקיבלו ב נבא. למרות שברוסיה היה מותר לשתף רק שתי זרות ללא דרכון אירופאי, שבתאי לא נרתע. מבירור קצר הוא גילה שלטוראסי יש אבא מאיטליה ובטלפון אחד היא קיבלה דרכון איטלקי. כשבירד סיפרה שהיא יהודיה, שבתאי חייך ותוך שיחה קצרה בעברית עם משרד הפנים הוא החזיר תשובה-מעתה היא גם ישראלית. הן החליטו יחד שהכסף הזה גדול מדי בשביל לוותר על האפשרות, אך הן לא ידעו שזו רק ההתחלה.

 

סרטון האליפות של יאניס אנטטוקומפו : 

 

שבתאי פינק

שבתאי פינק את שחקניותיו, סוויטות במלונות יוקרה, קניות בחנויות יוקרה בכרטיס האשראי שלו, ספא ומסאג’ים באופן קבוע . “כל דבר שביקשתי הוא סידר מייד,  למשל כשביונסה הגיע לרוסיה , וסיפרנו לו, תוך רגע היו לנו כרטיסי VIP וטיסה מיוחדת לאזור ההופעה.” סיפרה טוראסי.

 

שבתאי החליט לצרף את הפוורדית טינה טומפסון, עוד שחקנית טופ 10 בכל הזמנים. יחד למעשה נוצר מצב שבקבוצה אחת היו בו זמנית שלושת השחקניות הטובות בעולם באותה תקופה וספרטק לקחה בקלילות את אליפות רוסיה ואת היורוליג.

 

יאניס אנטטוקומפו המצב ההזוי

 

המצב ההזוי היה שכל פעם שחזרו לארה”ב חזרו להיות סוג ב’. לישון במלונות מתפוררים, לטוס לואו קוסט, ולהרוויח שכר זעום יחסית (שלושתן הרוויחו את “משכורת המקסימום” כ100,000 דולר). הן סבלו בארה”ב וחיכו לחזור לרוסיה ולקבל שוב יחס של נסיכות. כל דבר שהן רצו שם הן קיבלו מייד מהפטרון העשיר והמפוקפק.

שבתאי לא תכנן לשבת על זרי הדפנה, כשלורן ג’קסון האוסטרלית זכתה בMVP של הWNBA , שבתאי מיהר והחתים גם אותה. שבאתי שאהב כדורסל ואהב נשים, אולי אף קיבל תמריץ מהעובדה שצילומי העירום של ג’קסון התפרסמו ועשו רעש רב באותה תקופה.

הרי רק שנה לפני,  הוא הכיר את אנה ארקפובה, שב2005 שהייתה הפוינט גארד של נבחרת רוסיה דאז וצעירה ממנו ב25 שנה. הוא הציע לה נישואים למרות שהייתה במערכת יחסית של 10 שנים עם החבר שלה. ארקפובה התפתתה לחיים שקלמנוביץ’ הציע, עזבה את בן הזוג שלה והתחתנה עם קלמנוביץ’.

◄ יאניס אנטטוקומפו מסע ההופעות על המגרש ומחוץ לו 

יחד עם ג’קסון, ספרטק המשיכו במסע ההופעות על המגרש ומחוץ לו וזכו בעוד שתי אליפויות רוסיה ושתי אליפויות יורוליג, תוך כדי ששבתאי ממשיך להרעיף עליהן הטבות. “שמענו סיפורים עליו, ידענו שהוא היה מרגל, אבל לכל אחד מגיעה הזדמנות שנייה” התממה טוראסי.

“הוא היה כמו אבא בשבילנו, יכולנו לקבל הכל, הרגשנו נסיכות” הוסיפה בירד.

אך ב2009 הכל השתנה, קלמנוביץ’ יצא עם הלימוזינה שלו בדרך לקרמלין, עצר ברמזור אדום, החלון נפתח מהמכונית לצידו וצרור של 20 יריות מרובה אוטומטי הרגו את שבתאי במקום. רצח שלא פוענח עד היום וקשור ככל הנראה לקרבות כח ושליטה בקרב המאפיה ברוסיה, ככל הנראה בעקבות ריב על שליטה באזור קניות במוסקבה.

השחקניות היו בהלם מוחלט. הכל נגמר בשנייה אחת .  להלוויה שלו הופיעו כולם, בכירים במשטר,  כוכבי פופ וראשי פשע מאורגן. יחד עם השחקניות שהבינו לחרדתן שסיכוי גבוה שהרוצח נמצא איתן בהלוויה הזו. לאחר מכן עצמותיו נשלחו דווקא לישראל , לבית העלמין סגולה, פתח תקווה.

◄ אישתו הצעירה של שבתאי 

אנה, אשתו הצעירה של שבתאי קבעה איתם פגישה. היא אמרה שכל מי שרוצה מוזמנת להשתחרר מהחוזה שלה ללא כל מחוייבות. היא אמרה שתנסה להשיג את כל הכסף בשבילן לשנה הקרובה למי שעדיין רוצה להישאר .

שקט מתוח השתרר.

אך אז דיאנה טוראסי הפתיעה. היא אמרה שהיא מוכנה לשחק שנה ללא תשלום, למען שבתאי וכל מה שעשה למענן. אנה פרצה בבכי של הודיה והתרגשות. שחקניות ספרטק החליטו לסיים את השנה ולזכות בעוד אליפות יורוליג אחת למענו.

אך באותו הזמן כבר נוצרה להן יריבה חדשה ​, אוגמ”ק יקטרינבורג, עוד קבוצה של אוליגרך שבעצמה החתימה שמות ענקיים כמו כוכבות הWNBA קנדיס פרקר, דיאנה נולן קתי פונדקסטאר ו3 הכוכבות של נבחרת רוסיה. בגלל שהיורוליג לא רצה שקבוצות מאותה מדינה יפגשו בגמר אז המפגש בינהן בחצי הגמר היה למעשה הגמר האמיתי.

 

סרטון עם הביצועים הכי טובים של יאניס אנטטוקומפו

◄ המכשול האמיתי  

לראשונה, ספרטק נתקלה במכשול אמיתי,רבים טענו אפילו שהן אנדרדוג. במחצית הן היו בפיגור 3. אך דיאנה טוראסי הייתה בת 27, ונחשבה כבר אז אולי השחקנית הטובה ביותר אי פעם. היא ידעה שזה הרגע הגדול שלה. היא קלעה 37 נקודות ,12 ריב’ ו6 אסיסטים( 8 מ 13 לשלוש!) וספרטק ניצחו 87-79.

בגמר מול רוס קאסארס הספרדיות ספרטק שלטו לאורך כל הדרך וניצחו 87-80. כל שחקנית שמה בגרב שלה תמונה של שבתאי וכולן רצו יחד עם הגביע לאנה ולמשפחה של שבתאי.

כך תמה אחת התקופות הכי משונות שיש.

סיפור שבעיקר מבהיר כמה מוזר מצבו של כדורסל הנשים.

איך זה יכול להיות שהכדורסלניות הכי טובות בעולם היו צריכות לחיות מחסדיו של אוליגרך מפוקפק? איך יכול להיות  שבין כל העושר הגדול של הNBA לא השכילו להבין שללא תמיכה במפעל הנשי מאבדים %50 מהקהל הפוטנציאלי?

בירד, תומפסון, ג’קסון  וטוראסי חוו חלק גדול מהרגעים הגדולים שלהן בקריירה בקרבות בין קבוצות אוליגרכים ברוסייה-זו הייתה הדרך היחידה שלהן להרוויח מספיק כסף שיאפשר להן עתיד כלכלי בטוח גם לאחר הקריירה. הן ממש לא היחידות. אמנם הפופולריות של הWNBA גדלה בשנים האחרונות והמשכורת הממוצעת שם היא כבר 130,000 דולר…ועדיין… זה רחוק שנות אור מאותם חיי תהילה מדהימים שחיו הכדורסלניות ברוסיה.

 

המידע מבוסס בין היתר על הסרטון הדוקומנטרי בנושא מסדרת “ThirtyforThirty”

 

◄ לסיכום : 

 

עקבו אחרינו #גאמפ בול ישראל לעוד כתבות מובילות על יאניס אנטטוקומפו. כל הכתבות הכי חמות ועדכונים יעלו לאתר גאמפ בול ישראל האתר המוביל לכדורסל עולמי וישראלי. רוצים לשלוח לנו מאמר  ? מוזמנים לבקר בעמוד יצירת קשר ולשלוח לנו מאמר.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Next Post

למה כולם אוהבים את אדם סילבר

תארו לכם מצב בו באמצע המחאה הגזעית הכי דרמטית מאז ימי מרתין לותר קינג , הNFL והקומישינר שלה רוג’ר גודל היו משחררים הצהרה על חזרה למגרשים, בלי לפרט בכלל איך ישמרו על בריאות השחקנים. התקשורת הייתה הורגת אותם, שחקני ה-NBA ובמיוחד לברון היו מבקרים בטירוף את תאוות הבצע של ליגת […]
תמונה של אדם סילבר
דילוג לתוכן