למה כולם אוהבים את אדם סילבר

יוסי
1 0
Read Time:5 Minute, 17 Second

תארו לכם מצב בו באמצע המחאה הגזעית הכי דרמטית מאז ימי מרתין לותר קינג , הNFL והקומישינר שלה רוג’ר גודל היו משחררים הצהרה על חזרה למגרשים, בלי לפרט בכלל איך ישמרו על בריאות השחקנים. התקשורת הייתה הורגת אותם, שחקני ה-NBA ובמיוחד לברון היו מבקרים בטירוף את תאוות הבצע של ליגת הפוטבול ובצדק.

 

 

למה כולם אוהבים את אדם סילבר-  כתבה של ינון בר שירה

 

 

אך למרות זאת, בליגה בה כל בעלי הקבוצות (מלבד ג’ורדן) לבנים וכתשעים אחוז מהשחקנים שחורים, התקבלה ההחלטה לחזור למגרשים כמעט בשוויון ורק כשבועיים אחרי התקבצה מחאה כלשהי לעניין. למרות המורכבות האדירה של הסיטואציה עדיין נראה שכמעט כולם מאמינים בכנות כוונותיהם של אדם סילבר ועוזרו מארק טייטום.

 

המהלך הדרמטי של אדם סילבר

 

אז נכון, כ- 80 שחקנים שוחחו בינהם והעלו תהיות לגבי המשך העונה. קיירי אירווינג הוביל מהלך אף על פי (ואולי בגלל?) שהוא גם כך פצוע ולא אמור לחזור לשחק ב”בועה”, אך שבוע אחרי, נראה שתוכנית “דיסניוורלד” תתקיים. החששות ברורים ולגיטימיים אך עדיין אין סחף משמעותי של שחקנים שתומכים בביטול. בפוטבול הביקורת על בעלי הקבוצות עצום , בבייסבול שורר תיעוב הדדי וחוסר אמון מוחלט בין הנהלת הליגה לארגון השחקנים, ואילו בNBA , באורך כמעט פלאי, למרות הסיטואציה המורכבת כל כך, מרבית התהליך התנהל בשיתוף פעולה מוחלט כשאדם סילבר בקשר מתמיד ובשיחות קרובות עם כוכבי הליגה. יש לא מעט סיבות לכך להצלחה היחסית של סילבר לצלוח את המשבר הזה אך כמעט כולן מתנקזות לרגע בודד. מסיבת העיתונאים של אדם סילבר ב 29.4.2014, בעקבות דבריו הגזעניים של דונלד סטרלינג, בעלי הלוס אנג’לס קליפרס.

 

אחד הבעלים הגרועים ביותר בספורט

 

 

סטרלינג היה ככל הנראה אחד הבעלים הגרועים ביותר בהיסטוריית הספורט . הוא רכש את סן דייגו קליפרס ב1982 בסכום של 12.5 מליון דולר והצליח לשכנע את הליגה כעבור שנתיים בלבד להעביר את הקבוצה ללוס אנג’לס. סטרלינג התמלא קנאה בג’רי באס שרכש את קבוצ לוס אנגלס הלייקרס אחרי שהלווה ממנו כסף ולכן חיפש “צעצוע משלו”. לאורך שנים הגזענות הבוטה של סטרלינג הייתה סוד גלוי שהליגה בחרה להעלים ממנו עין. כאיש נדל”ן שעשה את רוב הונו על קניית בתים בזול והגדלת השווי שלהם על ידי סילוק דיירים שחורים והיספנים באמתלות שונות והשכרה ביוקר ללבנים עשירים, סטרלינג מעולם לא ראה בשחקנים שמשחקים אצלו מעבר לרכוש.

 

 

השערוריה הגדולה ביותר

 

 

הוא היה נכנס עם נשים שונות לחדר ההלבשה, משוויץ בגוף השחור והשרירי של כוכביו ואף מאיץ בנשותיו השונות לגעת בשרירים של שחקניו המובכים כאילו היו בגן חיות. בנוסף שחקניו היו נאלצים להגיע ל”מסיבות לבנות” שערך עם טוגות ולשמוע אותו משוויץ בהם כאילו היו סוסי מרוץ. לאורך שנים , שחקנים סירבו להגיע לקליפרס וגם מי שנאלץ להבחר אצלהם בדראפט, חיפשו כל דרך לעזוב.

 

אך דווקא כשסוף סוף התחבר להם המזל בקבוצה הנהדרת של “לוב סיטי” עם כריס פול, בלייק גריפין ודיאנדרה ג’ורדן, הגיע השערורייה הגדולה ביותר בתולדות הקבוצה. וי סטיביאנו, מאהבת של סטרלינג, הייתה שונה. היא רצתה להיות האחת והיחידה שלו, הסתובבה איתו בפומבי על אף זעמה של אשתו של דונלד, שלי סטרלינג. לאחר שהסתבר לסטיביאנו שדונלד לא מתכוון לעזוב את אשתו היא נקמה ושחררה הקלטה מזעזעת וגזענית של סטרלינג שהתרחשה אחרי שפרסמה באינסטגרם צילום משותף שלה עם מג’יק ג’ונסון “מפריע לי שאת מפרסמת תמונות שלך עם אנשים שחורים. את חייבת לעשות את זה?… כל מה שאני אומר שבאינסטגרם המזדיין שלך את לא צריכה לפרסם תמונות שלך מתרועעת עם שחורים ואל תביאי אותם למשחקים שלי” לאחר פרסום ההקלטות באתר הרכילות TMZ , הליגה געשה. היה ברור לכולם שסטרלינג חצה קו אדום.

 

 

ההודעה של אדם סילבר

 

 

אדם סילבר והליגה פרסמו הודעה שיחקרו את העניין ויגיעו למסקנות מהירות. התחושה הכללית הייתה שסילבר ייתן לסטרילנג עונש סמלי יחסית, אולי קנס גבוה במיוחד. הרי לליגה אין באמת סמכות לקחת ממנו את הקבוצה שהוא רכש. נוסף לכך , להבדיל מדיוויד שטרן ז”ל שהתפרסם ביכולתו להוביל בקשיחות ולקבל החלטות קשות, לסילבר יצא שם של איש נחמד “מדי” ששומר על קשרים טובים עם כולם וקשה להאמין שיוכל “לדפוק עם היד על השולחן” כשצריך. היה קל להאמין שעצם זה שההערות האלו הוקלטו בשיחה פרטית בחדר המיטות ולא נועדו לציבור הרחב, יעניק לגיטמציה לרבים לטעון שעצם ההקלטה לא לגיטימית ולכן אי אפשר להתייחס לדברים באותה הצורה. לפני מסיבת העיתונאים שסילבר כינס, התכנסו הפגנות מחוץ לסטייפלס סנטר וכל הליגה הכינה את נאומי הזעם כנגד התגובה הפושרת שצפוייה להגיע. להפתעת כולם סילבר עלה עם החלטה דרמטית -סטרלינג יושעה לכל החיים מה-NBA, ולא יוכל עוד לשמש כבעלים של הקליפרס.

 

 

הקנס של אדם סילבר על סטרלינג

 

 

כמו כן, סילבר קנס את סטרלינג בסכום של 2.5 מיליון דולר. סילבר הוסיף כי יפעל במסגרת החוק על מנת לבטל את בעלותו של סטרלינג. לפתע, כל המפגינים הנחושים, ניצבו בסיטואציה משונה במיוחד. סילבר פשוט עשה את המעשה הנכון, בלי למצמץ, בלי אולי ואבל. שחקני הליגה ידעו להכיר בהחלטה ההיסטורית ולדעת שסילבר הוא שותף ולא אוייב. תהליך המכירה של הקליפרס לא היה פשוט כלל אך לבסוף הצליח, סילבר קנה את מעמדו כאחד שיודע מצד אחד להיות קשוב, אך גם להנהיג. להיות נציג הבעלים אך גם השותף של השחקנים.

 

 

הליגה המשיכה לשגשג

 

 

הליגה המשיכה לשגשג תחת סילבר כלכלית , שיווקית וערכית. להבדיל מקודמו, דיוויד שטרן, שהעלים עין במשך שנים מממעשיו של סטרלינג, ובנוסף התקשה ברגעים רבים לקבל את התרבות האפרו אמריקאית ולרגעים אף נלחם בה (למשל הקניית קוד הלבוש בימי אלן אייברסון שאילץ את השחקנים ללכת עם חליפות ועניבות במקום להתלבש כחלק מתרבות ההיפ הופ), סילבר הבין הרבה יותר את החשיבות של השחקנים כמובילי דיעה ומעצבי תרבות ועודד אותם להיות כאלו גם בסוגיות שהיו שנויות במחלוקת כמו אי עמידתו של הקווטרבק קולין קאפרניק בהמנון.

 

 

לסיכום המאמר על אדם סילבר

 

 

פעולת מחאה על אלימות משטרתית כלפי אפרו אמריקאים שהפכה אותו למוקצה בעולם הפוטבול אך זכתה לתמיכה נרחבת בקרב כוכבי ליגת הNBA המורכבת ברובה מאפרו-אמריקאים. לכן, גם בשנה סיוטית שכזו מבחינת הליגה שהכילה את משבר סין א’ (הציוץ של דריל מורי), משבר סין ב’ (קורונה) הפסדים של מעל חצי מיליארד דולר ומחאות על אלימות משטרתית שהבעירו את ארה”ב והדגישו כמה הפערים ביחס בין שחורים ללבנים נותרו עצומים, מדהים לראות איך סילבר ממשיך להיות אהוב גם על ידי הבעלים שרובם מילארדרים לבנים שגדלו בשכונות יוקרה, וגם על ידי השחקנים, שרובם שחורים ואף על פי שחלקם הגדול מרוויח מיליונים, הרקע של רבים מהם הוא משכונות העוני הקשות ביותר. במקום להלחם אחד בשני ולתת לספינת הליגה לשקוע, או להלחם על תנאים מפליגים בסירות ההצלה, אני מאמין שעיני כולם יהיו נשואות לרב החובל סילבר, אמנם מאוד סוער בחוץ אך הוא הוכיח כבר שאם יש מישהו שיכול לקחת את הספינה הזו לחוף מבטחים, זה הוא.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Next Post

במקום הנכון, בזמן הלא נכון

אנחנו מכירים שחקנים ענקיים כמו סטף קרי או ג’יימס הארדן שמתאימים לכדורסל המודרני כמו כפפה ליד. מה זה מתאימים? הם מגדירים אותו. מצד שני, יש שחקנים שהרבה מאיתנו חושבים שאם הם היו משחקים ב-NBA של פעם, הם היו סופרסטארים.     כתב: יונתן לזר ערך: גילי פרידלנדר עד לא מזמן, […]

אולי תאהב גם

דילוג לתוכן