פציעות ברכיים אצל כדורסלנים – השלכות על הקריירה והחיים שאחרי

יוסי
0 0
Read Time:2 Minute, 30 Second

כדורסל הוא ענף מאתגרת פיזית שיכול לגבות מחיר משמעותי משחקנים מקצועיים. נקעים, פציעות, כאבים, נפיחות, חבורות.
למעשה, מחקר שפורסם לא מכבר בכתב העת Orthopedic Journal of Sports Medicine העלה את הסברה ששחקני כדורסל שחותכים את קו ההגנה כדי לקלוע סל, נוטים לסבול יותר מפציעות ברכיים. מהמחקר גם עולה ששחקנים שעברו ניתוח החלפת ברך יכולים גם לחזור לקאמבק מלא.
המחקר מבוסס על ניתוח ביצועי פציעות שנאספו מ-37 עונות NBA והוא מעלה לדיון את השיח על פציעות ברכיים בקרב כדורסלנים מקצועיים אשר נאלצים לתמרן דרך שחקנים יריבים תוך ביצוע האצות והאטות פתאומיות, מה שמוביל למתח רב על הברך ועשוי להעלות את הסיכון לפגיעה בברכיים.  

מדוע כדורסלנים סובלים מכאבי ברכיים?

הגורמים לפציעות ברכיים בקרב כדורסלנים יכולים להיות מגוונים מנפילה דרך טכניקה לקויה או חוסר גמישות.
הפציעות אף הן מגוונות מבורסיטיס בברך כתוצאה מחבלה ישירה ועד פציעות ACL (רצועה צולבת קדמית) שנחשב לאחד מאזורי הפציעה הנפוצים לעיתים בעקבות מכה ישירה בברך ולעיתים בעקבות עצירה פתאומית או שינוי כיוון התנועה או מאמץ אינטנסיבי.
כמו כן, ישנן פציעות דוגמת קרעים במניסקוס וקרעי PCL שהוא קרע ברצועה הצולבת האחורית ולמרות שהיא נחשבת לרצועה חזקה יותר מקצועת ACL היא עדיין יכולה להיקרע.
יש להיות קשובים לתסמינים השונים כמו כאב חד, תחושת פגיעה, נפיחות באזור הפגוע, קושי בהליכה, ריצה וקפיצה, הופעתה של אדמומיות. 

איך מטפלים בפציעות ברכיים אצל כדורסלנים?

חשוב מאוד לנסות להימנע מפציעות באמצעות תרגול נכון ואימון מותאם וכן לדאוג לשיפור איכות החיים במידה וישנה פגיעה.
ברוב המקרים הטיפולים יכללו תוכנית טיפול שתכלול, בין היתר, טיפולי פיזיותרפיה, הידרותרפיה ושחייה, זריקות סטרואידים או משככי כאבים, שימוש בסד מיוחד.
חשוב גם לצאת לתקופת מנוחה לצורך החלמה. יש לזכור שככל שהפציעה מחמירה כך עולה הסיכוי שהברכיים יהיו חלשות יותר וגם מועדות לקרעים. לכן אי אפשר להעמיס יתר על המידה ולקוות לטוב אלא יש לטפל בדרך מקצועית ולמנוע נזק בלתי הפיך. 

מתי יהיה צורך בניתוח ולמה לצפות אחריו?


מומלץ לראות אורטופד מומחה לברכיים על מנת לקבל את ההמלצות החיוניות כדי לטפל בספורטאי בהקדם האפשרי ובעיקר לנסות להחזיר אותו למשחק ולהמשיך את הקריירה כספורטאי מקצועי. לרוב האבחון יכלול צילומי רנטגן, אולטרה סאונד או בדיקת MRI על מנת לזהות את טיב הפגיעה.
פעמים רבות ההמלצה תכלול פרוצדורה כירורגית כמו החלפת מפרק ברך.
הבשורות המשמחות הן שכיום מדובר בפרוצדורה עם סיכוי הצלחה גבוהים למדי ותוצאות שמחזיקות שנים רבות כאשר בעת הניתוח עצמו המנתח המומחה מחליט אם תידרש במקרה זה החלפה חלקית של הברך או החלפה מלאה של הברך, בהתאם לחומרת וסוג הפגיעה.
לרוב החלפה מלאה מבוצעת כאשר שניים או יותר משלושת תאי הברך פגועים והחלפה חלקית היא כאשר רק צד אחד נפגע, בין אם הוא החיצוני או הפנימי בברך.

לסיכום:

היום נוקטים בטכניקות מתוחכמות ומתקדמות באמצעות זרוע רובוטית שלמעשה עוזרת למנתח לבצע את הפרוצדורה בדרך המדויקת והיעילה ביותר בחיתוך ושמירה על איזון והפחתת מקום לטעויות.
לאחר ניתוח החלפת ברך יש לבצע פיזיותרפיה, להשתמש בגרביים אלסטיות ולהיות במעקב אצל אורטופד מומחה לברכיים. תקופת ההחלמה משתנה מאחד לשני ולרוב מדובר במספר שבועות – חודשים עד שאפשר לחזור באופן הדרגתי לשגרה ולתפקוד מלא.
אצל ספורטאים מקצועיים בריאות הברכיים צריכה להיות בסדר עדיפות גבוה ובחשיבות עליונה על מנת לאפשר בהמשך משחק, להגן על הברכיים ולשדרג את הביצועים ללא כאבים.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Next Post

דוויין וייד

תודה, דוויין וייד – הפלייאוף כבר התחיל אבל עדיין שוררת תחושה מוזרה, כשווייד לא נמצא בו. ענבר תמיר נפרד מהשחקן שגרם לו לאהוב את הליגה הטובה בעולם, ולוותר על כמות גדולה של שעות שינה. גילוי נאות – לפני תחילת הכתבה, זהו פוסט אישי, לא דעה ולא קביעת עובדות. אני גם […]
תמונה של דוויין וייד
דילוג לתוכן